Logopedia

Logopeda Świdnica

Logopedia

Świdnica – terapie dla dzieci i dorosłych

Logopeda jest nie tylko terapeutą od wad wymowy – to lekarz, który zajmuje się także nieprawidłowościami o charakterze neurologicznym, które mogą zaburzać rozwój intelektualny, emocjonalny i społeczny dziecka. Do logopedy w Świdnicy wybierajmy się z naszymi dziećmi za każdym razem, kiedy coś nas niepokoi. Nie czekajmy latami, aż dziecko „dogoni rówieśników”, nie odkładajmy wizyty na później – często wystarczy drobna zmiana, aby zobaczyć satysfakcjonujące efekty!

Co leczy nasz logopeda? Poza wadami wymowy mającymi różnorakie podłoże, logopeda pracuje z dziećmi dwujęzycznymi, jąkającymi się, z zespołem Aspergera, dysleksją, autyzmem oraz z dorosłymi po przebytych urazach neurologicznych. Szeroki zakres wiedzy z zakresu logopedii, psychologii, medycyny i pedagogiki, jaką posiada specjalista z nClinic, pozwala na trafne diagnozy i opracowanie odpowiedniej terapii.

Logopeda Świdnica - Logopedia dla Dzieci | nClinic
Rodzicu, nie bój się logopedy!
Logopeda Świdnica - Logopedia dla Dzieci | nClinic

Należy mieć na uwadze to, że badanie logopedyczne jest bezbolesne i nie wiąże się z żadną nieprzyjemnością. Zadania przybierają raczej formy zabawy, tak aby zachęcić dziecko do dalszej owocnej współpracy ;) Dzieci lubią te zajęcia, są dla nich rozwijające, a rodzice otrzymują cenną wskazówkę do postępowania z dzieckiem w domu. Czasem problem jest większy (np. nieprawidłowo zbudowany aparat mowy, problem ze słuchem), dlatego warto wybrać się do lekarza zawsze, kiedy coś nas niepokoi.

Kiedy warto zwrócić się o pomoc do logopedy?

  • Kiedy dziecko – niezależnie od wieku – podczas artykulacji wsuwa język między zęby lub ociera nim o wargę. Wada sama się nie cofnie, a może powodować na późniejszym etapie seplenienie.
  • Kiedy nie jesteś pewny, czy Twoje dziecko dobrze słyszy.
  • Kiedy dziecko nie rozumie wypowiadanych słów lub stwierdzeń.
  • Kiedy Twoja pociecha nie jest w stanie odpowiedzieć na proste pytania i wskazać wybranych elementów na obrazkach.
  • Kiedy maluch nie rozróżnia podobnie brzmiących słów.
  • Kiedy dziecko ma krótkie wędzidło warg lub języka.
  • Kiedy niepokoi Cię budowa narządów mowy dziecka.
  • Kiedy jego rozwój psychomotoryczny i emocjonalny przebiega znacznie wolniej niż u rówieśników.
  • Kiedy Twoja pociecha nawykowo mówi przez nos.
  • Kiedy dziecko skończyło rok i nie wypowiada najprostszych słów (typu: mama,tata, baba, bobo, itd.)
  • Kiedy ma 2 lata, a nie łączy dwóch elementów razem (np. mama am, bobo je, tata aaa (tata śpi)) i/lub wypowiada tylko kilka słów.
  • Kiedy pod koniec 3 roku życia nie wymawia którejkolwiek z samogłosek ustnych (czyli a,o,u,e,i,y).
  • Kiedy ma 4 lata i głoski s,z,c,dz wypowiada jako ś, ź, ć, dź (np.: sanki – sianki) i nie zauważasz pierwszych prób wymowy głosek sz, rz, czy, dż.
  • Kiedy Twoje dziecko po ukończeniu 4 roku życia zamienia głoski dźwięczne na bezdźwięczne: [d] na [t] (np. zamiast domek mówi tomek), [w] na [f] (zamiast woda mówi fota), [g] na [k] (zamiast gęś mówi kęś), [b] na [p] (zamiast buda mówi puta)
  • Kiedy skończyło 5 rok życia, a w jego wymowie nie zauważasz prób wymowy głoski [r].
  • Kiedy dziecko zniekształca głoski i np.: wymawia gardłowe [r].

Wszystkie te sygnały powinny nas skierować do logopedy. Pamiętajmy: lepiej pójść i usłyszeć, że wszystko jest w porządku niż przez długi czas nie reagować na problemy dziecka. Czasem wystarczy tylko kilka ćwiczeń w domu, aby wspierać rozwój malucha i zobaczyć dużą zmianę.

Logopeda Świdnica - Logopedia dla Dzieci | nClinic

Umówcie się na pierwszą wizytę już dziś!

Pierwsza wizyta u logopedy

Wizyta rozpocznie się od przeprowadzenia wywiadu z rodzicami, dotyczącego m.in. kwestii związanych z przebiegiem ciąży, porodu, rozwoju fizycznego dziecka, wykształcenia rodziców oraz środowiska w jakim dziecko się wychowuje. Następnie logopeda będzie chciał bliżej poznać małego pacjenta. Dzięki temu będzie mógł ocenić, w jaki sposób porozumiewa się on z otoczeniem i jaki jest jego zasób słów. To pozwoli mu również zaobserwować ekspresję i oddech podczas mówienia – bardzo ważne elementy przy dalszej diagnozie. W przypadku dzieci logopeda sprawdzi rozumienie mowy, wykonywanie poleceń i sposób komunikowania się. Zwróci również uwagę na budowę narządów artykulacyjnych, grafomotorykę, lateralizację oraz słuch.

Logopeda Świdnica - Logopedia dla Dzieci | nClinic

Nasz logopeda to specjalista z doświadczeniem i wielkim sercem dla dzieci. A to najważniejsze w tym zawodzie!

Logopeda Świdnica – noworodki i niemowlęta

Do logopedy można się zgłosić niezależnie od wieku – to specjalista, który zajmuje się nie tylko problemami z mówieniem. Wcześniaki, noworodki z z powikłanych i
zagrożonych ciąż to często dzieci z nabytymi w okresie płodowym i okołoporodowym problemami z układem nerwowym. Logopeda pomoże je odkryć i zbada możliwości dziecka również w takich obszarach jak np. przyjmowanie pokarmu. Skrócone wędzidełko, nieumiejętność żucia i połykania, nadmierny odruch gryzienia, kłopoty ze ssaniem piersi – to wszystko rzeczy, które w tym okresie życia dziecka powinny nas alarmować.

Logopeda Świdnica - Logopedia dla Dzieci | nClinic

Logopeda Świdnica - wybierz najlepszego dla swojego dziecka!

Logopeda Świdnica – małe dzieci

Rozwój każdego dziecka jest indywidualny, ale jeśli Twój 2 i 3 latek ma problem z mówieniem, warto skonsultować się z logopedą. Nie czekajmy na ostatni dzwonek, starajmy się wspierać dziecko w rozwoju, a nie tylko „gasić pożary” – logopeda pomoże nam pracować z dzieckiem, które nie musi mieć ogromnych problemów z mową 🙂

Logopeda dla dzieci w wieku szkolnym

U dzieci w wieku szkolnym logopeda sprawdzi, poza wymienionymi wyżej elementami, dodatkowo umiejętność pisania i czytania. Następnie wyda diagnozę w oparciu o wstępne badanie i zaproponuje ćwiczenia do pracy w domu. W razie konieczności zostanie przedstawiony plan terapii w gabinecie.

Umów wizytę

Jesteś zainteresowany?

Przejdź do strony naszego formularza i umów się na wizytę!

Skontaktuj się

Nikol Kubas

Rejestracja / Umawianie wizyt

Katarzyna Popkowska

Rejestracja / Umawianie wizyt

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony akceptujesz naszą politykę prywatności oraz plików cookies.

Rozumiem