Leczenie operacyjne

nClinic

Wady zgryzu w większości przypadków dotyczą nieprawidłowego ułożenia zębów. To właśnie tego typu problemy, które najczęściej widujemy u siebie i ludzi wkoło, są według nas powodem do wizyty u ortodonty. Często pacjent trafia do gabinetu i informuje lekarza, że denerwuje go „ krzywo” ułożony jeden ząb. W rzeczywistości defekt może dotyczyć nie tylko zębów, ale i kości. Problem taki ma około 30 % pacjentów ortodontycznych i tego typu wady są zwane wadami gnatycznymi ( kostnymi) .

W takich przypadkach sam aparat ortodontyczny nie zlikwiduje problemu. Konieczne jest leczenie interdyscyplinarne ortodontyczno – chirurgiczne. Polega ono na przygotowaniu pacjenta do zabiegu operacyjnego za pomocą aparatu stałego. Szereguje on zęby i kształtuje odpowiednio łuki zębowe. Dopiero po takiej wstępnej terapii może pacjent być poddany korekcie kości twarzowej części czaszki. W zależności od rodzaju deformacji zabieg może dotyczyć jednej lub obu szczęk. Polegać może np. na poszerzeniu, wysunięciu bądź rotacji szczęki górnej albo wysunięciu, cofnięciu szczęki dolnej. To lekarz chirurg szczękowo- twarzowy wraz z ortodontą ma decydujące zdanie, co to terminu i rodzaju zabiegu.

LECZENIE ORTODONTYCZNE – OPERACJA

Czasem założenie nawet najlepszego aparatu nie daje zamierzonych rezultatów. Niekiedy potrzebna jest operacja. Zmiana położenia kości wiąże się ściśle z przesunięciami zębowymi, zatem aby efektem leczenia był prawidłowy zgryz i harmonijne rysy twarzy konieczna jest współpraca ortodonty i chirurga szczękowotwarzowego.

Pacjent trafia do szpitala dzień przed planowanym terminem. Przeprowadzane są wtedy wszelkie konieczne badania oraz procedury. W drugim dniu pobytu
w szpitalu w znieczuleniu ogólnym odbywa się zabieg, którego czas zależy od jego zakresu i rodzaju. Po wszystkim pacjent przynajmniej 3 dni jest pod personelu
z oddziału chirurgii szczękowo- twarzowej.

Zarówno w trakcie jak i po operacji może dojść do różnego rodzaju powikłań. O tym wszystkim informuje lekarz ortodonta oraz chirurg zanim pacjent zdecyduje się na tego typu leczenie. Najczęściej widoczne są siniaki i opuchlizna, które oczywiście stopniowo znikają.

Rekonwalescencja trwa ok 2 tygodni. Należy wtedy zdrowo się odżywiać, aby organizm miał siłę na regenerację; dużo wypoczywać i cieszyć się zmianami, które zaszły.

Po tym czasie kontynuuje się leczenie za pomocą aparatu stałego. Polega ono na ostatecznym dopasowaniu do siebie górnego oraz dolnego łuku zębowego, tak aby prawidłowo funkcjonowały; pracy nad estetyką uśmiechu; ułożeniu poszczególnych zębów.

Leczenie interdyscyplinarne nie wydłuża czasu leczenia, ale może jedynie zapewnić stabilne rezultaty oraz zmiany w rysach twarzy, czego oczekuje się przy wadach gnatycznych.

Leczenie w celu korekty warunków zwarciowych przy napięciowych bólach głowy, stawów skroniowo-żuchwowych czy znacznych starciach zębów

Napięciowe bóle głowy, zgrzytanie czy zaciskanie zębów, nadmierne ich starcie, recesje dziąsłowe (osuwające się dziąsła), czy dolegliwości stawów skroniowo-żuchwowych (takie jak trzaski, przeskakiwanie czy dolegliwości bólowe) wymagają wieloetapowego leczenia. Pomoc pacjentom z tego typu dolegliwościami jest możliwa tylko przy współpracy lekarzy stomatologów wielu specjalności. Zarówno lekarz gnatolog (zajmujący się zaburzeniami stawów skroniowo-żuchwowych), protetyk, stomatolog zachowawczy czy ortodonta mogą mieć wpływ na poprawę uzębienia pacjenta z w/w problemami.

Umów wizytę

Jesteś zainteresowany?

Przejdź do strony naszego formularza i umów się na wizytę!

Skontaktuj się

Nikol Kubas

Rejestracja / Umawianie wizyt

Katarzyna Popkowska

Rejestracja / Umawianie wizyt

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony akceptujesz naszą politykę prywatności oraz plików cookies.

Rozumiem