Leczenie Ortodontyczne

W nClinic specjalizujemy się w szerokim zakresie leczenia ortodontycznego pacjentów w każdym wieku, od leczenia dzieci przy pomocy aparatów ruchomych i fragmentarycznych, po młodzież i dorosłych aparatami stałymi – ligaturowymi oraz bezligaturowymi, w których zamki znajdują się na powierzchni licowej zębów. Wychodząc naprzeciw wymaganiom pacjentów oferujemy szeroką gamę wyboru aparatów, a w późniejszym etapie leczenia, szczególnie w przypadku dzieci, proponujemy kosmetyczne „ulepszacze”, czyli całą paletę barw ligatur, którymi Najmłodsi Pacjenci uprzyjemniają sobie proces leczenia.

Obecnie do lekarzy trafia coraz więcej pacjentów, w końcu szacuje się, że 2/3 społeczeństwa zmaga się z wadami zgryzu. Tak ogromne zapotrzebowanie na specjalistów napędza rozwój tej gałęzi stomatologii. W nClinic proponujemy najnowsze możliwe metody leczenia. Nasi specjaliści dzięki stałemu rozwojowi zawodowemu są na bieżąco ze światowymi trendami w ortodoncji i mogą zaoferować metody leczenia idealnie skrojone na oczekiwania i możliwości pacjenta.

 

Leczenie ortodontyczne, a wiek pacjenta

Nowoczesna ortodoncja pozwala leczyć pacjentów w każdym wieku. Czasy, kiedy leczenie ortodontyczne było domeną tylko dzieci już dawno odeszły do lamusa. I dobrze! Bo na piękny uśmiech zasługuje każdy, bez względu na wiek!

 

Dzieci

Już dziecko w wieku 3 lat posiada wszystkie zęby mleczne i na ich podstawie można określić ułożenie żuchwy w stosunku do szczęki. Na tym etapie lekarz może wykryć wadę zgryzu. Jeśli jednak nie niepokoją Państwa większe nieprawidłowości, najlepiej na pierwszą wizytę udać się wraz z początkiem wyrzynania się zębów stałych, czyli między szóstym, a siódmym rokiem życia.

Najczęściej jednak trafiają dzieci w wieku 8-12 lat kierowane przez pediatrę, lekarza stomatologa, laryngologa lub logopedę.

Należy pamiętać, że wczesne wykrycie wady zgryzu umożliwia nie tylko skrócenie czasu leczenia, zminimalizowanie kosztów, ale także poprawienie komfortu życia Malucha wśród rówieśników – My, dorośli, wiemy najlepiej, jak niską tolerancję na odmienność w wyglądzie mają dzieci!

 

Młodzież

Najlepszym momentem na leczenie za pomocom aparatu stałego jest etap ok. 13-14 roku życia. Zazwyczaj w jamie ustnej znajdują się już prawie wszystkie zęby stałe. Wiek ten to duży skok rozwojowy u nastolatków. Dochodzi do przemian hormonalnych, a twarzowa część czaszki szybko się rozwija. Ortodonci mają też wtedy największe pole do popisu, gdyż swoim leczeniem mogą jeszcze w dość szybkim czasie idealnie „ ustawić zęby” oraz wpłynąć na kierunek rozwoju kości. Nawet poważne wady zgryzu, które nie były wychwycone wcześniej są możliwe do skorygowania. Dlatego jeśli macie Państwo dzieci w tym wieku i cokolwiek Was niepokoi, nie należy zwlekać!

 

 

Dorośli

Terapia dorosłych pacjentów jest niełatwa, ale możliwa. Dlatego jeśli tylko macie Państwo problem ze swoimi zębami, a ich wygląd jest powodem do kompleksów, to zgłoście się na konsultacje. Dowiecie się wtedy, w jaki sposób może przebiegać Wasze leczenie i jakie rezultaty można uzyskać w ciągu 24 – 36 miesięcy leczenia za pomocą aparatu stałego.

Poprawa ułożenia zębów, ich kształtu oraz ekspozycji w uśmiechu ma ogromny wpływ na estetykę twarzy. Co za tym idzie pomyślnie zakończone leczenie ortodontyczne w sposób trwały odejmuje nam lat!

Kiedy należy zgłaszać się do ortodonty?

Można wskazać pewne objawy, które powinny wskazać konieczność konsultacji z lekarzem ortodontom. Objawy te są nieznacznie różne dla dzieci i osób dorosłych.

 

Objawy u dziecka wskazujące na potrzebę odbycia konsultacji ortodontycznej :

 

asymetria w rysach twarzy

  • szkodliwe nawyki (np. ogryzanie paznokci, ołówków, długopisów, ssanie palca, smoczka)
  • wada wymowy
  • oddychanie ustami
  • dysfunkcja języka(przykład) 
  • stale otwarta buzia
  • przedwczesna utrata zębów mlecznych (najczęściej na skutek powikłań próchnicy)
  • nadmiernie wysunięta lub cofnięta bródka
  • nieprawidłowe uszeregowanie zębów: nadmierne stłoczenia lub szpary między zębami