Aparaty Stałe

Aparat stały składa się z zamków montowanych na zębach stałych. Na zęby trzonowe (tylne) można założyć zamki lub metalowe pierścienie. Zamki w swojej budowie mają rowek, w którym umieszcza się łuk. To on oddziaływuje na zęby, co umożliwia ich ruch. Zamki mogą być metalowe lub z tworzyw estetycznych, które są mniej widoczne na zębach.

Czas leczenia za pomocą aparatu stałego zależy od nasilenia wady, jednak średnio wynosi ok. 24 miesięcy.

Klasyczne metalowe

Obecnie pracuję na rewolucyjnych zamkach Cannon Ultra oraz najnowszych zamkach firmy American Orthodontics Mini Master Series oraz systemie ilTriColore. Mam dzięki temu możliwość doboru zamków do indywidualnego problemu pacjenta.

Zamki klasyczne są to zamki stosowane w ortodoncji już od wielu lat. Składają się one z podstawy oraz skrzydełek. Pośrodku jest rowek, do którego wkłada się łuk (drut) oddziaływujący na zęby.  Podstawą przykleja się zamek do zęba. Skrzydełka z kolei służą do zahaczania elementów utrzymujących drut w zamkach.

Aparaty klasyczne wymagają mocowanie łuku do zamków za pomocą takich elementów jak ligatury gumowe ( potocznie nazywane gumkami) czy metalowe. Poprzez ruchy zębów i przemieszczanie się łuku w zamkach ligatury te z czasem się luzują. Wtedy utrzymanie drutu w zamku jest słabsze, więc i działanie aparatu maleje. Dlatego konieczne są comiesięczne kontrole, na których wymienia się elementy utrzymujące. Jest to tak zwana aktywacja. Na takich wizytach
w zależności od potrzeb lekarz ortodonta może też wymieniać łuki na grubsze czy bardziej sztywne lub wprowadzać inne dodatkowe elementy do aparatu.

ORTODONCJA – Aparaty klasyczne metalowe

Film edukacyjny ukazujący działanie Aparatu Stałego Metalowego. Metalowe zamki stosowane w tego rodzaju aparatach są bardzo wytrzymałe i mogą być stosowane do większości rodzajów leczenia, ponad to są wytrzymałe
i rzadko się łamią. Dodatkowym plusem jest to, iż wymagają najmniej czasu, by skorygować wadę.

 

Źródło: youtu.be/DFy4aGcoxPw

 Klasyczne estetyczne

Jest to najlepsza opcja dla osób, którym zależy na jak najmniej widocznej wersji aparatu ortodontycznego. Zamki te szlifowane są z kryształów szafiru. Dzięki ich idealnej przezierności wyglądają dobrze na każdych zębach, bez względu na ich kolor.

ORTODONCJA – Aparaty klasyczne estetyczne

Źródło: youtu.be/nYcR0WqMPvY

Samoligaturujące metalowe

Aparat samoligaturujacy jak sama nazwa wskazuje nie wymaga wykorzystania ligatur do utrzymania łuku w zamkach. Konstrukcja zamka daje takie możliwości. Elementem utrzymującym jest „ zapadka”, która przeciwdziała wypadaniu łuku z aparatu.

Jakie ma to przełożenie na leczenie? Podstawowa różnica przy braku elementów mocujących drut do aparatu jest mniejsza częstotliwość wizyt. Mogą się one odbywać nawet, co 8-10 tygodni. Dodatkowo ruch zęba w takim aparacie odbywa się dzięki mniejszym siłom. Fachowo powiedzieć można, że w aparatach samoligaturujacych nie ma dodatkowych sił tarcia wynikających z obecności gumki, które działają jak hamulce. Dzięki temu szybciej i mnie boleśnie dochodzi do prostowania zębów.

Równie ważnym aspektem jest łatwiejsza do utrzymania prawidłowa higiena jamy ustnej. Brak dodatkowych miejsc absorpcji płytki bakteryjnej, takich jak gumki, jest idealnym rozwiązanie dla pacjentów, którzy boją się złej higieny podczas noszenia aparatu.

System Damona, na którym pracuję jest produktem amerykańskiej firmy ORMCO. Charakteryzuje się on szybkim czasem leczenia, niewielkimi dolegliwościami ze względu na swoją przyjazna budowę i funkcje, rezultatami w postaci pięknego i szerokiego uśmiechu!

Dysponuję zarówno zamkami metalowymi jak i estetycznymi, dzięki czemu każdy z Państwa znajdzie aparat zgodny ze swoimi oczekiwaniami.

ORTODONCJA – Samoligaturujące metalowe DamonClear

Film edukacyjny ukazujący działanie Aparatu Samoligaturującego. Ten typ aparatu nie wymaga wykorzystywania ligatur do utrzymania łuku w zamkach, nie ma więc dodatkowych siła tarcia wynikającego z obecności gumki. Dzięki tej technologii szybciej i mniej boleśnie dochodzi do prostowania zębów. Założenie aparatu samoligaturującego daje wyśmienity efekt estetyczny.

Źródło: youtu.be/rllrBkDpSuA

Samoligaturujące estetyczne

Najnowsza wersja aparatu samoligaturującego o dodatkowych walorach estetycznych. Szybkie efekty leczenia oraz niewielki rozmiar zamka to spełnienie oczekiwań nawet najbardziej wymagających osób.

ORTODONCJA – Samoligaturujące estetyczne

Damon jest praktycznie niewidoczna metodą, która oferuje dzieciom i dorosłym szybkie efekty. Stanowi przykład wygodnego i szybkiego leczenia ortodontycznego.

 

Źródło: youtu.be/DFy4aGcoxPw