Aparaty Ortodontyczne

Dzięki wieloletniej pracy z pacjentami ortodontycznymi jestem w stanie zaoferować Państwu terapię różnego rodzaju aparatami. Mam tu na myśli aparaty ruchome, stałe klasyczne metalowe czy estetyczne oraz samoligaturujące. Każdy z pacjentów jest leczony indywidualnie, dlatego narzędzie terapeutyczne dobierane jest po pełnej diagnostyce ortodontycznej i ocenie jej wyników.

Pierwsza  wizyta

Pierwsza wizyta, na której się z Państwem spotykam, to wizyta konsultacyjna. Najważniejsza jest rozmowa, czyli wywiad lekarski. Chętnie dowiem się wtedy, jaki jest problem. Przeprowadzę badanie jamy ustnej oraz stawów skroniowo- żuchwowych. Doradzę, zaproponuję ewentualne rozwiązania w tym jaką metodę leczniczą należy wybrać. Jeśli chcecie Państwo uzyskać dokładne informacje na temat wady, możliwości leczniczych, przebiegu ewentualnego leczenia, kosztów czy czasu terapii należy poddać się dokładnej diagnostyce. Polega ona na zrobieniu sesji zdjęciowej wewnątrz- oraz zewnątrzustnej, pobraniu wycisków na gipsowe modele diagnostyczne oraz wykonaniu dwóch zdjęć rentgenowskich ( zdjęcia panoramicznego oraz telebocznego głowy). Dopiero na podstawie tych badań mogę stworzyć pełen plan leczenia dla każdego z Państwa!

Montaż aparatu

W zależności od rodzaju wady montować można najpierw aparat na górny łuk zębowy, potem dolny lub oba jednocześnie. Taka decyzja zapada po przedstawieniu przeze mnie planu leczenia. Przed montażem aparatu konieczna jest krótka wizyta na założenie gumek separacyjnych przede wszystkim pomiędzy tylne zęby. Mają one za zadanie lekko rozsunąć zęby, aby z łatwością można było założyć pierścienie na zęby trzonowe.

APARATY ORTODONTYCZNE – SEPARATORY ZĘBATE ELASTYCZNE

Film wyjaśnia jak elastyczne separatory są wykorzystywane do tworzenia przestrzeni między zębami w trakcie leczenia ortodontycznego. Montaż takiego aparatu jest bezbolesny a szkliwo, dzięki użyciu odpowiednich preparatów nie uszkadza się.

Źródło: www.marukoorthodontics.com

Montaż jednego aparatu trwa ok. 45 min. Jest on bezbolesny. Zaczyna się od oczyszczenia powierzchni zębów ze wszelkich osadów. Pacjent przez cały czas przyklejania zamków leży ze specjalnym rozwierakiem. Urządzenie to odsuwa wargi i policzki od zębów. Dzięki temu suchą powierzchnię zęba można przygotować chemicznie do klejenia aparatu. Smaruje się szkliwo odpowiednimi preparatami a następnie nadkłada zamek z klejem na zęba.

APARATY ORTODONTYCZNE – WSPORNIKI DO ZĘBÓW

Film ukazuje montaż aparatu ortodontycznego. Zakładanie jest bezbolesne. Przed przyklejaniem struktur do powierzchni należy oczyścić zęba i nałożyć na niego odpowiednie preparaty.

 

Źródło: www.youtube.com/watch?v=fZyLK_PbtEQ

Higiena

Po zamontowaniu aparatu pacjent jest instruowany odnośnie higieny jamy ustnej. Szczotkować zęby należy po każdym posiłku. Jeśli jednak w jakimś przypadku będzie to niemożliwe, należy je, chociaż intensywnie przepłukać wodą. Można używać zarówno szczoteczek manualnych jak i elektrycznych. Wskazanym zabiegiem jest także czyszczenie przestrzeni międzyzębowych za pomocą irygatora wodnego, szczoteczek jednopęczkowych lub międzyzębowych (wyciorków).
W trakcie noszenia aparatu zaleca się używać nici czy taśm dentystycznych. Ważne jest, aby zęby były utrzymane w czystości! W przeciwnym razie wkoło zamków czy przy dziąśle mogą pojawić się białawe plamy świadczące o osłabieniu struktury szkliwa, tj. demineralizacji. Z całą pewności aparat ortodontyczny początkowo wydłuża czas mycia. Jednak będzie to tylko z korzyścią dla naszego uzębienia, jeśli nawyk ten się utrwali.

APARATY ORTODONTYCZNE – HIGIENA

Noszenie aparatów ortodontycznych wymaga bardzo szczegółowej dbałości o uzębienie. W przypadku zaniedbania możemy spodziewać się demineralizacji, czyli białawych plam wokół zamków.

 

Źródło: www.dolphinimaging.com

Dolegliwości i awarie

Szczególnie na początku leczenia, kiedy nie jesteśmy jeszcze przyzwyczajeni do Naszego aparatu, nie wiemy jak odgryzać pokarm, a druty są bardzo cienkie (niczym włos), mogą się zdarzać awarie. Mam tu na myśli odklejony zamek lub pierścień, czy kłujący łuk. Przez cały czas leczenia należy unikać nagryzania twardych pokarmów (landrynek, jabłka, skórki od chleba oraz twardej czekolady) czy przedmiotów typu długopis. Należy skontaktować się ze swoim ortodontą
i w najbliższym terminie umówić na wizytę, gdyż czasami pozostawienie usterki może mieć negatywny wpływ na leczenie. W miejscach awarii, aby nie drażnić śluzówki można nałożyć kulkę wosku ortodontycznego. Sprawia on, że drażniący element staje się gładki i śliski. Po montażu aparatu mogą powstawać niewielkie miejsca podrażnienia na śluzówce, zazwyczaj po kilku dniach dolegliwości przechodzą. Policzki, język czy mięśnie (np. mięsień okrężny ust) muszą się przyzwyczaić do obecności nowego przedmiotu w buzi. Zazwyczaj adaptacja trwa około tygodnia. Po miesiącu nie pamięta się już, jak to było bez aparatu. Aparat stały jest mały w porównaniu z aparatem ruchomym, którego płyta znajduje się na podniebieniu czy od strony języka. Dlatego też nie powoduje on zmian
w wymowie czy połykaniu.

APARATY ORTODONTYCZNE – WOSK

W trakcie noszenia aparatu ortodontycznego może dojść do otarć. Kiedy już do tego dojdzie jedyną naprawdę skuteczną metodą jest zastosowanie wosku ochronnego.

 

Źródło: www.youtube.com/watch?v=T-pDJ5WctSM

APARATY ORTODONTYCZNE - AWARIE

W trakcie noszenia aparatu ortodontycznego może dojść do awarii. Kiedy do tego dojdzie koniecznie udaj się do swojego ortodonty, w celu jej naprawienia.

 

Źródło: www.youtube.com/watch?v=3l_CdHwqcb0